Szpital Uniwersytecki imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje projekt pt. „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.”, umowa o dofinansowanie projektu w trybie „zaprojektuj i wybuduj” nr RPLB.09.01.01-08-0004/16-00.

Aktualności

Kolejna dotacja na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

3 mln zł to kwota jaką Samorząd Województwa Lubuskiego postanowił przekazać na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na wsparcie kształcenia  studentów Collegium Medicum.  

Za pieniądze uzyskane z budżetu Samorząd Województwa Lubuskiego możliwy będzie zakup wyposażenia dydaktycznego. To m.in.: wyposażenie pomieszczeń dedykowanych studentom,  sal konferencyjnych, sal dydaktycznych, szatni itd. (krzesła, stoły, tablice, monitory LED, telewizory itp.). Szpital Uniwersytecki jest w trakcie przetargów na to wyposażenie. Ponadto trwają ostatnie postępowania przetargowe na meble w zabudowie i wyposażenie ruchome bloku operacyjnego.

To kolejny krok na drodze wyposażania CZMiD w nowoczesny i niezbędny sprzęt. Do tej pory na ten cel wydano ok. 47,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z kliku źródeł:

 • dofinansowanie UE: ok. 9,2 mln złotych oraz 20 mln złotych na zadanie „Dodatkowe wyposażenie do walki z COVID-19”,
 • dofinansowanie z budżetu Województwa Lubuskiego: ok. 16,7 mln złotych,
 • darowizna od fundacji DKMS: 1,2 mln złotych na wyposażenie oddziału onkologii dziecięcej,
 • środki własne Szpitala: 0,4 mln złotych

Obecnie trwają prace przy identyfikacji wizualnej CZMiD połączonej z czytelnym systemem komunikacji wewnętrznej (kraina TU-TAM na ścianach ufundowana przez Ekoenergetykę).

Planowane przenoszenie pierwszych oddziałów – jesień 2022 r.

Budowa CZMiD finansowana była głównie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 132 292 675 zł, z czego środki uzyskanie w UE to 94 423 999 zł. Resztę środków pozyskano z budżetu województwa (ok. 26 mln zł), państwa (ok. 9 mln zł), a także wkładu własnego szpitala (2,7mln)

Budynek ma 20 metrów wysokości, powierzchnię 14,5 tys. m kw. i kubaturę około 60 tys. m sześć. CZMiD to ponad 350 okien, 700 ton stali i 6500 m sześć. betonu.

We wrześniu 2021 r. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka otrzymało nagrodę „Lubuskiego Mistera Budowy” w kategorii budownictwa użyteczności publicznej.

KALENDARIUM

 1. 28 grudnia 2016 r. - umowa na dofinansowanie z RPO  zadania „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka”
 2. 15 maj 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą tj. firmą Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA.
 3. 23 września 2018 r. – wbicie symbolicznej pierwszej łopaty
 4. 24 września 2019 r. - zawieszenie wiechy na budynku.
 5. Pierwotny termin uruchomienia CZMiD – II półrocze 2021 r.
 6. 7 grudnia 2020 r. w budynku zaczął działać Szpital Tymczasowy.
 7. 31 marca 2022 r. – zakończenie działalności ST (leczono w nim ponad 3 tys. pacjentów ciężkim stanie, 80% uratowano)

Po zakończeniu działalności ST, Mostostal rozpoczął w budynku prace remontowe i modernizacyjne polegające na przystosowaniu wnętrz do pierwotnych potrzeb, czyli leczenia  dzieci i ich mam.

PLANOWANA STRUKTURA

W CZMiD  na czterech kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej mają się znaleźć 173 łóżka. Działalność leczniczą będą prowadzić następujące  oddziały:

 • Pediatrii Ogólnej z wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny (52 łóżka, tym 46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych);
 • Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi również na potrzeby chirurgii noworodka i traumatologii (30 łóżek);
 • Oddział Onkologii Dziecięcej (12 łóżek);
 • Oddział Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich (23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich);
 • Oddział Neonatologiczny przeznaczony również dla potrzeb patologii noworodka (15 łóżeczek intensywnej terapii noworodka, 12 stanowisk OIOM);
 • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci (6 łóżek). 

W CZMiD zaplanowano również nowoczesny blok operacyjny, będzie także miejsce na poradnie, pracownie diagnostyczne oraz część rekreacyjno-gastronomiczną.